LG شرکتی به وسعت یک دنیا
LG شرکتی به وسعت یک دنیا
اقتصادسبز آنلاین: شرکت ال جی یکی ازبزرگترین شرکت‌های تولید کننده وسایل خانگی در دنیا است. این شرکت چند ملیتی که دفتر اصلی آن در سئول پایتخت کره جنوبی واقع شده است در سال ۱۹۵۸ میلادی با نام شرکت گلداستار راه اندازی شد و به سرعت توانست در بازار جهانی جایگاه ویژه‌ای به‌دست آورد.

سرویس بین‌الملل اقتصادسبز- مونا مشهدی رجبی:

اقتصادسبز آنلاین: شرکت ال جی یکی ازبزرگترین شرکت‌های تولید کننده وسایل خانگی در دنیا است. این شرکت چند ملیتی که دفتر اصلی آن در سئول پایتخت کره جنوبی واقع شده است در سال ۱۹۵۸ میلادی با نام شرکت گلداستار راه اندازی شد و به سرعت توانست در بازار جهانی جایگاه ویژه‌ای به‌دست آورد. درآمد این شرکت طی یک دهه اخیر ۹ درصد تولید ناخالص داخلی کره جنوبی بود. البته این شرکت علاوه بر تولید لوازم خانگی به تولید محصولات مختلف دیگری از قبیل گوشی‌های هوشمند و قطعات خودرو هم مشغول است ولی شاید شناخته شده ترین حوزه فعالیت آنها تولید وسایل خانگی باشد. در سال ۲۰۱۹ میلادی درآمد این شرکت کره‌ای برابر با 55.76 میلیارد دلار بود و درآمد اجرایی این شرکا به مرز 2.397 میلیارد دلار رسید . اما درآمد خالصی که از فروش انواع کالاهای مختلف کسب کرد در این سال به مرز 1.306 میلیارد دلار رسید و برای بالغ بر ۷۲ هزار نفر در سراسر دنیا فرصت شغلی ایجاد کرد.بررسی شاخص‌های اقتصادی این شرکت نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۹ ارزش دارایی‌های این شرکت برابر با 39.391 میلیارد دلار بود و ارزش سهام آن در بازار به مرز 14.461 میلیارد دلار رسید.
در مطالعه وضعیت شرکت ال جی که یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در تولید وسایل خانگی در دنیا است بهتر است گذری کوتاه به تاریخچه آنها داشته باشیم.

فعالیت شرکت ال جی در دهه ۱۹۶۰ میلادی و همکاری با هیتاچی
در سال ۱۹۵۸ میلادی این شرکت تحت عنوان شرکت گلد استار کار خود را در سئول شروع کرد.
شروع کار این شرکت بعد از جنگ کره جنوبی بود و هدف اصلی کار آن‌ها تلاش برای بازسازی کشور کره و ارتقای استاندارد زندگی مردم بود . در آن زمان این شعار در کره جنوبی مطرح بود که مردم باید تمامی محصولات مورد‌نیاز خود را از تولیدات داخل تامین کنند تا هم شغل ایجاد شود و هم فرصت رشد صنعت فراهم شود.
در آن زمان دنیای علم الکترونیک مخابرات در کره جنوبی با سرعت پیشرفت می‌کرد و رسانه‌های صوتی و تصویری به تدریج وارد بازارمی شد. در همین زمان بود که شرکت ال جی با همکاری شرکت هیتاچی اقدام به راه اندازی اولین رادیوها در کره جنوبی کرد. رادیوهایی که با استقبال زیادی در میان مصرف کنندگان کره ای روبرو شد. سپس این دو شرکت با همکاری هم به تولید انواع تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی و کولر پرداختند.

بیشتر بخوانید:‌ موادغذایی را با استفاده از دانه‌های گیاهی پاکسازی کنید

اپلیکیشن Recipes for Kids – Cookbook Junior

فعالیت شرکت در دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ میلادی

در اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی بود که گلداستار توانست اولین محموله از وسایل الکترونیکی خود را صادر کند و از این صادرات ۱۰۰ میلیون دلار درآمد کسب کند. سود کلانی که شرکت در اولین تجربه صادراتی خود به‌دست آورد باعث شد تا توجه به بازارهای صادراتی بیشتر شود و اولین کارخانه تولید وسایل الکترونیکی ال جی در خارج از کشور کره جنوبی راه اندازی شد. این کارخانه در سال ۱۹۸۲ میلادی در آمریکا راه‌اندازی شد. زیرا بازار آمریکا در مقایسه با کره جنوبی مصرف محورتر بود و تقاضا برای وسایل خانگی در این بازار بیش از کره جنوبی بود.در سال ۱۹۹۴ بود که شرکت گلد استار رسماً به ال جی الکترونیکس تغییر نام داد و لوگوی تازه‌ای هم برای شرکت طراحی کرد. این شرکت تازه ساخت انواع تلویزیون را در بازار آمریکا شروع کرد. بر طبق گزارش‌های تاریخی ال جی اولین شرکتی بود که گوشی‌های تلفن دیجیتال را برای بازار آمریکا تولید کرد و سپس در تولید گوشی‌های موبایل دیجیتالی نقش مؤثری ایفا کرد. در سال ۱۹۹۸ این شرکت کره ای اولین تلویزیون پلاسمای ۶۰ اینچی را تولید کردو یک قرارداد مشارکت با شرکت فیلیپس برای همکاری در تولید تلویزیون منعقد کرد.

فعالیت شرکت در قرن بیست و یکم
شرکت ال جی نقش مهمی در بازار وسایل الکترونیکی مصرفی در دنیا ایفا کرد و در سال ۲۰۰۵ به‌عنوان یکی از صد شرکت بزرگ صنعتی در دنیا معرفی شد و در سال ۲۰۰۶ توانست شاهد افزایش ۱۴ درصدی نرخ رشد درآمد و سودآوری خود باشد. در سال ۲۰۰۹ شرکت ال جی به عنوان بزرگترین تولیدکننده پنل‌های ال سی دی در دنیا معرفی شد و در سال ۲۰۱۰ وارد صنعت تولید گوشی‌های هوشمند شد.
در سال ۲۰۱۳ این شرکت توانست به عنوان دومین تولید کننده بزرگ تلویزیون‌های ال‌سی‌دی در دنیا معرفی شود و از آن سال به بعد رشد این شرکت ادامه پیدا کرد. اصلی‌ترین محصولات تولیدی این شرکت در سال‌های اخیر را می‌توان انواع تلویزیون، سیستم‌های سینمای خانگی، انواع یخچال، ماشین لباسشویی، مونیتورهای کامپیوتر و وسایل هوشمند و گوشی‌های هوشمند دانست که سهم بخش تلویزیون در بازار این شرکت بیش از دیگر محصولات است. هم‌اکنون هم کارخانه‌های موجود در آمریکای شمالی در زمره بزرگترین کارخانه‌های ال جی در دنیا هستند و بیشترین درآمد سالانه را برای این شرکت به همراه می‌آورند.

درآمد ال جی در یک دهه اخیر
شرکت ال جی در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی در درآمد خود را تجربه کرده است. این شرکت در سال ۲۰۱۹ از فروش محصولاتش در بازار جهانی 55.76 میلیارد دلار درآمد کسب کرد و خبرها از رشد 8.8 درصدی سود خالص این شرکت حکایت داشت. نکته جالب این است که حتی در سال ۲۰۲۰ که اقتصاد دنیا با چالش‌های زیادی روبرو بود هم فروش این شرکت رشد کرد. در گزارش منتشر شده توسط شرکت ال جی آمده است:«در این سال که مردم بیشترین زمان خود را در خانه صرف می‌کردند و برای برقراری ارتباط با دیگران از وسایل الکترونیکی استفاده می‌کردند، تقاضا برای محصولات ال جی در دنیا رشد کرد. آمارها از رشد ۱۴ درصدی تقاضا برای محصولات ال جی در بازار حکایت دارد و بیشترین رشد تقاضا در کشورهای صنعتی مشاهده شده است. بر طبق این گزارش در سال ۲۰۱۹ میلادی درآمد این شرکت نسبت به سال قبل 1.5 درصد رشد کرد‌.
در سال ۲۰۱۸ شرکت ال جی 54.9 میلیارد دلار از فروش محصولاتش درآمد کسب کرد که نسبت به سال قبل از آن روند کاهشی داشت.
بررسی میزان درآمد شرکت ال جی طی 10 سال منتهی به سال ۲۰۱۹ نشان از رشد ۷ درصدی درآمد دارد.